wtorek, 8 grudnia 2009

Dziecięce zachwyty przy otwieraniu nieba

Dziś chciałam się podzielić  zachwyceniem z moich lat dziecięcych.

Ścieżki nasze pozaplątywane są jak nitki niewidocznymi dla nas ściegami...

Dzisiaj święto, i akurat dziś karmelici bosi na Rakowickiej obchodzą jubileusz 100-lecia ich klasztoru,  uroczysta msza, której przewodniczy JE kard. Dziwisz i w ogóle feta wielka... a dla mnie to cichy kościół,  który kiedyś, powszednią porą, przy pierwszej wizycie po przyjeździe do Krakowa, zaskoczył mnie kopią obrazu Murilla, w którym to obrazie jako mała dziewczynka byłam rozkochana...i rozanielona patrzyłam na niego... jeszcze nie wiedziałam, że sztuki plastyczne będą mi bliskie (wtedy byłam przyszła wielką podróżniczką lub pisarką), ale zachwycona wpatrywałam się w obrazek, nie wierząc, że ludzka ręka może stworzyć coś tak pięknego.
Szkoda, że dziś z takim pięknem wśród  małych dziewczynek, może już niemodnym, konkuruje różowa Barbie.
Do dziś mam ten obrazek gdzieś w zakamarku starej szuflady - wielkości pocztówki z maleńkimi obrazeczkami wokół, symbolizującymi tajemnice różańca.
Dorosłam, wyrosłam, przerosłam... inne rzeczy mnie po drodze zachwycały, te klimaty zrobiły się passe, ale z biegiem czasu wracają dziecięce zachwyty, co ciepełkiem wokół serca przypomniało mi się z dzisiejszym dniem.
A klimaty anielsko-bouguereau towarzyszą np. dekupażystkom bardzo często ;)))

Ścieżki nasze pozaplątywane są jak nitki niewidocznymi dla nas ściegami... i czasem zataczamy koło i lądujemy przyszpileni szydełkiem w tym samym "oczku"...
Przyszpilona pobiegnę tam, aby jeszcze raz rzucić okiem...

Wg tradycji  raz w roku, 8 grudnia - w święto Niepokalanego Poczęcia, otwiera się niebo i  przez Maryję można wyprosić szczególne łaski.
 Czegóż prosić? wrażliwości i umiejętności sprawiania, żeby świat wokół nas był piękniejszy, żeby nie zalała nas brzydota, tandeta, i ta widoczna i ta wewnętrzna.
Życzę sobie i Wam...

3 komentarze:

 1. Pięknie to napisałaś i piękne życzenia.
  Dziękuję i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Migoshia ciągle odkrywam jak wiele mamy wspólnego !
  Otóż przedwczoraj 8 grudnia w święto Niepokalanego Poczęcia NMP byłam w kościele karmelitów na Rakowickiej. W modliłam się podczas świętej godziny o której piszesz.
  Ten kościół i ta duchowość jest mi b. bliska-związana z Małą Tereską św.Janem od Krzyża św.Edytą Stein bł.Elżbietą od Trójcy Święte...i wieloma innymi świętymi Karmelu.
  Nigdy jednak nie zwróciłam uwagi na obraz.Czyli że muszę tam wrócić i go poszukać :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. cyryllo -> bo dekupażynki to fajne dziewczynki ;)))

  ten obraz wisiał w głównym ołtarzu, żadnej wzmianki o nim nigdzie nie znalazłam.

  OdpowiedzUsuń