sobota, 12 grudnia 2009

A na tym rynku w Krakowie domy stanęły na głowie

Już od początku grudnia na rynku rozsiadaja się kramy - atrakcja dla turystów, okazja dla wyręczających św. Mikołaja i "sezon na leszcza" dla sprzedawców.Nie lubię, jak w listopadzie, jeszcze nie ostygną znicze po zaduszkach, a już zapalają się światełka na choinkach. Nie to tempo... Listopad powinien wybrzmieć swoim  stonowaniem, nastrojem sprzyjającym zadumie i refleksji. Ale machina marketingu nie może czekać, toż uciekłoby bezpowrotnie tyle dni bez kasy!

Ale grudniowym kramom wybaczam, wpisują się w koloryt miasta, nie są nachalne, nie narzucają się reklamą w radiu, telewizji, nie wyskakują okienkami na monitorze.
Spokojnie sobie są i trzeba do nich się specjalnie pofatygować.


 
A jak już przyjdziemy - znajdziemy wszystko, od koronkowych, dzierganych, haftowanych cudeniek, przez suszone, plecione, rzezane...


 
 
W przerwie zakąsimy gorącym oscypkiem z żurawiną, plackiem ziemniaczanym lub pierogami, a może ktoś woli gołąbki albo bigos?
Do wyboru, do koloru...


 
popijemy grzańcem... pokosztujemy ciasteczka z Krakowa


i posileni dalej idziemy...
a tu na prawo ceramika w piękny sposób szkliwiona-nieszkliwiona...na lewo: dla amatorek filcowanych cudów...jakieś kamienie, kamyki, paciorki ... (ech, łase z nas sroczki ;)))

 

dalej coś z dekupażu
 

i kruche ja szczęście bańki (tłum. bombki)
i już jesteśmy w niebie... mijamy gwiazdy i anioły...i już machamy do świętego Mikołaja i...

i spadamy na ziemię, bo Mikołaj ciężko pracuje, i właśnie zrobił sobie przerwę na papierosa...

no cóż, nie jesteśmy już dziećmi, wiemy, że takie jest życie, Mikołaj też człowiek i zakurzyć czasem musi...
w takich okolicznościach przyrody ;) na tyłach Sukiennic, gdy anioły odwrócone tyłem...
Podnosimy się z ziemi, otrzepujemy kolanka i dzielnie maszerujemy dalej.

Podziwiamy przecudnej urody wyroby z Bolesławca

 i inne
z daleka majaczy nam między kramami kolejny Mikołaj, ale nie wołamy za nim, bo a nuż odpowie: "Spadaj! Nie widzisz, że się spieszę do pracy?!"

Asa tadarasa, asa tadarasa,
domy stanęły na głowie!


PS
Więcej zdjęć tutaj - zapraszam ;)

czwartek, 10 grudnia 2009

Ja pierniczę... i pigwuję!

Dzisiejszy dzień upłynął mi w kuchni.
Odlepiłam ręce od fimo i decou i przylepiłam do ciasta.
A najpierw porozlewałam pigwówkę do butelek (po krakowsku - flaszek), owoce zostawiłam na zimę do herbatyi do zakąszania na bieżąco podczas piernikowania, pierniczenia, pieczenia pierniczków... baardzo były... ep!... smakowite...Ciasto, leżakujące w chłodzie od paru tygodni, okazało się fantastycznie dojrzałe, zupełnie jak gospodyni ;)))

 


a gospodyni wszystko się podobało, a zwłaszcza  kawałeczki pigwy wyglądające jak - wypisz wymaluj - kawałki bursztynów, a podobne kawałeczki skórki pomarańczowej mrugały kusząco z piernika.


 
 
 

i pachniało, pachniało, pachniało...

a na koniec ulepiłam choinkę, która miała wyglądać jak ceramiczna z wiadomego kiermaszu, ale ciasto piernikowe delikatniejsze jest od gliny i nie wyszło, jak miało wyjść. Zalotnie podwinięte "oczka-gałązki" pozamykały się w piecu z gorąca.Ale się nie poddam i coś na przyszłość wymyślę!

wtorek, 8 grudnia 2009

Dziecięce zachwyty przy otwieraniu nieba

Dziś chciałam się podzielić  zachwyceniem z moich lat dziecięcych.

Ścieżki nasze pozaplątywane są jak nitki niewidocznymi dla nas ściegami...

Dzisiaj święto, i akurat dziś karmelici bosi na Rakowickiej obchodzą jubileusz 100-lecia ich klasztoru,  uroczysta msza, której przewodniczy JE kard. Dziwisz i w ogóle feta wielka... a dla mnie to cichy kościół,  który kiedyś, powszednią porą, przy pierwszej wizycie po przyjeździe do Krakowa, zaskoczył mnie kopią obrazu Murilla, w którym to obrazie jako mała dziewczynka byłam rozkochana...i rozanielona patrzyłam na niego... jeszcze nie wiedziałam, że sztuki plastyczne będą mi bliskie (wtedy byłam przyszła wielką podróżniczką lub pisarką), ale zachwycona wpatrywałam się w obrazek, nie wierząc, że ludzka ręka może stworzyć coś tak pięknego.
Szkoda, że dziś z takim pięknem wśród  małych dziewczynek, może już niemodnym, konkuruje różowa Barbie.
Do dziś mam ten obrazek gdzieś w zakamarku starej szuflady - wielkości pocztówki z maleńkimi obrazeczkami wokół, symbolizującymi tajemnice różańca.
Dorosłam, wyrosłam, przerosłam... inne rzeczy mnie po drodze zachwycały, te klimaty zrobiły się passe, ale z biegiem czasu wracają dziecięce zachwyty, co ciepełkiem wokół serca przypomniało mi się z dzisiejszym dniem.
A klimaty anielsko-bouguereau towarzyszą np. dekupażystkom bardzo często ;)))

Ścieżki nasze pozaplątywane są jak nitki niewidocznymi dla nas ściegami... i czasem zataczamy koło i lądujemy przyszpileni szydełkiem w tym samym "oczku"...
Przyszpilona pobiegnę tam, aby jeszcze raz rzucić okiem...

Wg tradycji  raz w roku, 8 grudnia - w święto Niepokalanego Poczęcia, otwiera się niebo i  przez Maryję można wyprosić szczególne łaski.
 Czegóż prosić? wrażliwości i umiejętności sprawiania, żeby świat wokół nas był piękniejszy, żeby nie zalała nas brzydota, tandeta, i ta widoczna i ta wewnętrzna.
Życzę sobie i Wam...

niedziela, 6 grudnia 2009

O wyższości baniek nad bombkami

"Produkcja" baniek, jak co roku o tej porze, ruszyła pełną parą. Pierwsze egzemplarze, wykonane na polecenie św. Mikołaja, ustawiły się karnie w szyku bojowym, gotowe do spakowania.W odwiecznej  wojnie warszawskich bombek nad krakowskimi bańkami biorę oczywiście stronę baniek.
Nastrój nadchodzących świąt od dzieciństwa kojarzy mi się z miękkim brzmieniem słowa "bańka" i chrupkim odgłosem tłukącej się...
Pomijam pacyfistyczny wydźwięk słowa, kojarzący się może z mlekiem, może z bańką mydlaną, zamiast wybuchu, ale tak po prostu - na choince wisiały bańki i już!
W nomenklaturze decoupage górę bierze nazewnictwo "bombki", trudno, pogodziłam się, w wyszukiwarkę też w razie potrzeby wrzucam pokornie"bombka", ale czuję prawdziwą ulgę, jak mogę porozmawiać z krajanami  i wyartykułować "b a ń ka   na choinkę"

Dziękuję za wypowiedź
;)))
 
 

W każdym razie słodkie widoczki zasypanych śniegiem kościółków, domków z rozświetlonymi oknami, wśród nocnej ciszy i pod betlejemską gwiazdką, mają budzić uczucia ciepła w okolicach serca, wzbudzić chęć sprawienia, aby wszyscy to ciepełko poczuli  i przetrzepać sumienie, czy aby wszystko zrobiliśmy, aby wszyscy z naszego otoczenia to ciepełko mogli odczuć.
Ho! ho! ho!
Ale się mi powiedziało/napisało... teraz idę sprawdzić, czy na moim podwórku wszystko gra.

A chyba nie, bo Gustaw po kociemu coś mi właśnie nagadał, chodzi chyba o jakąś miskę... że co? pusta?
Niegrzeczna miseczka...