niedziela, 13 czerwca 2010

Antoś

Dziś święto mojego ulubionego świętego, którego darzę wielką estymą i nazywam może familiarnie, ale z prawdziwą czułością - Antoś.
I to przez bardzo, bardzo duże "A". I z przyklękiem.
W moim przypadku nie ogranicza się on li tylko do banalnych problemów z zagubionymi rzeczami - takimi duperelami nawet nie zawracam mu głowy. Choć jak trzeba - zawsze pomaga. Pomagał za to wielokrotnie, i to w sprawach naprawdę poważnych. I winna mu jestem w dowód wdzięczności mojej rozszerzać chwałę jego (jak głosi moja ulubiona modlitwa) - co w niniejszym poście czynię.

I nie bez kozery nazywany jest "najszybszym świętym".
NAPRAWDĘ  jest szybki i skuteczny.
Trzeba tylko pamiętać o tych, którzy TAM, po TAMTEJ stronie,  potrzebują naszej modlitwy.

Corocznym moim rytuałem 13 czerwca jest bieg przez (najczęściej) rozgrzane upałem miasto, o najgorszej z możliwych porze, z trudną zazwyczaj do zdobycia lilią (powinna być biała, od imienia świętego nazwana lilią św. Antoniego) do małego kościółka Braci Mniejszych, na Reformackiej w Krakowie.

Tam o dziwnej porze (16.15) odprawiana jest msza odpustowa, święcone są przyniesione lilie (atrybut świętego, symbol czystości i niewinności), błogosławione są dzieci (jest to patron rodzin i dzieci) oraz czekają kosze pełne bułeczek (odpowiednik chleba św. Antoniego dla ubogich).
Poświęcone lilie zanosi się do domu i używa pod różną postacią podczas różnych bolączek (np. nalewki spirytusowe do nacierania lub krople do picia, itp.), a chlebem dzieli się z bliskimi dla przypomnienia, że trzeba pomagać potrzebującym.


A co wtorek (bo wtorek to dzień poświęcony Świętemu) o 10 przychodzą pod boczny ołtarz ludzie z prośbami i sprawami do Niego.

W ramach dygresji dodam, że wspomniany kościółek w ogóle warto odwiedzić, ze względu na ciekawą historię, kapliczki drogi krzyżowej na terenie dawnego cmentarza po drugiej stronie uliczki, zachowany unikatowy "dzwonek za konających", obraz Jezusa Który Przemówił oraz  katakumby z naturalnie zmumifikowanymi i doskonale zachowanymi ciałami możnych tego świata ( m. in. Morsztynów, Szembeków, Wielopolskich) leżącymi w trumnach, oraz  zakonników leżących jeden obok drugiego, bez trumien, bezpośrednio na ziemi. 
Krypty te można odwiedzić raz w roku, w Dzień Zaduszny, 2 listopada...

Ilekroć jestem we Włoszech odwiedzam Padwę, a tam bazylikę Il Santo, miejsce pochowania Świętego.W tej przepięknej bazylice, o trudnym do określenia stylu - trochę romańskim, trochę gotyckim, a trochę wschodnim, mieści się renesansowa kaplica z ołtarzem-grobem Świętego (oblepiona przez wiernych zdjęciami i listami dziękczynnymi, świadczącymi o Jego skutecznym wstawiennictwie),a także druga, z relikwiami (m. in. z zachowanym w niezmienionym stanie językiem, całym aparatem głosowym, szczęką, pozostałościami trumny, habitem, całunem, itp., a wśród zgromadzonych tam przedmiotów, darów, modlitw, jest również  polski akcent - list św. Maksymiliana Kolbego, pisany po polsku,  z prośbą o wstawiennictwo).Na jednym z trzech pięknych dziedzińców stoi figura świętego, często odwiedzana przez młodych, chcących zostać rodzicami. Pomaga On ściągać z nieba na ziemię wyczekane i upragnione maleństwa.  Jeśli komuś nie spieszy się do tego doświadczenia powinien unikać dotykania wyciągniętej dłoni świętego.
Ale wielu chce, sądząc po wyświeconej, wygłaskanej do błysku dłoni :)))
Sprawdzone - działa... Po 2 latach od (nieświadomego?) uścisku dłoni Świętego cieszymy się wszyscy Czarnooką ;)))

I ponieważ dawno nie było nic dekupażowego - chustecznik: bardzo symetryczny, wręcz terapeutycznie symetryczny, z mocną intencją uspokajającego smarkania w chusteczkę ;)


8 komentarzy:

 1. Fajna opowieśc i śliczny chustecznik:)
  Zapraszam na Candy do mnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała historia. Pięknie to odmalowałaś. Przy okazji trochę dowiedziałam się nowych rzeczy i żałuję,że już po 13-tym:(
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Migohiu tak mi brakowało Twojego pisania :-)
  A św. Antoniego również darzę estymą i byłam u niego w Padwie co mu czasem przypominam kiedy zdesperowana czegoś szukam ;-) Moje wołanie nie pozostaje bez odpowiedzi.
  O lilii nie wiedziałam-przypomni za rok to sie wybiore do kapucynów.
  A chustecznik jest b. piękny. Ta symetria niezwykle się w nim sprawdziła :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością poczytałam o tym sympatycznym świętym :-)
  Nie wiedziałam, że On nie tylko zagubionymi rzeczami się zajmuje.

  Chustecznik bardzo elegancki :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten święty rzeczywiście jest niebywały, polecam wszystkim polecić się Jego opiece ;)))

  I zauważcie, że w prawie każdym kościele jest albo figurka, albo obraz, albo ołtarz albo chociaż puszka "na chleb św. Antoniego" - czyli naprawdę doceniany jest wszędzie

  OdpowiedzUsuń
 6. O tak często z Nim rozmawiam i wiele rzeczy zarzuconych po takiej rozmowie znajduję.Chustecznik w swojej prostocie elegancki.Pozdrawiam STRZELEC Z KRAKOWA

  OdpowiedzUsuń
 7. piękna opowieść o Świętym-chwała oddana:), aż w notatniku zapiszę ,żeby za rok pamiętać o tej mszy i że to wtedy właśnie
  że patron zgub-wiedziałam, i że "pamiętliwy"-jak się grosz obieca, a po odnalezieniu nie da-podobnoż może być srogi...
  mnie by się przydał jakiś Święty od mądrych i trafnych decyzji życiowych, bo akurat "w kropce" jestem...
  pozdrawiam
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 8. Anito, w sprawach mądrych i trafnych decyzji zawsze walę jak w dym bezpośrednio do Ducha Świętego!
  Modlitwa do Niego jest jedną z najpiękniejszych, a ze swoją melodią, kołaczącą mi w głowie, towarzyszy mi właściwie każdego dnia:

  O, Stworzycielu Duchu przyjdź,
  Nawiedź dusz wiernych Tobie krąg,
  Niebieską łaskę zesłać racz
  Sercom, co dziełem są Twych rąk.

  Pocieszycielem jesteś zwan
  i Najwyższego Boga dar,
  Tyś namaszczeniem naszych dusz,
  Zdrój żywy, miłość, ognia żar.

  Ty darzysz łaską siedemkroć,
  Bo moc z prawicy Ojca masz,
  Przez Ojca obiecany nam,
  Mową wzbogacasz język nasz.

  Światłem rozjaśnij naszą myśl,
  W serca nam miłość świętą wlej
  I wątłą słabość naszych ciał
  Pokrzep stałością mocy swej.

  Nieprzyjaciela odpędź w dal
  I Twym pokojem obdarz wraz,
  Niech w drodze za przewodem Twym,
  Miniemy zło, co kusi nas.

  Daj nam przez Ciebie Ojca znać,
  Daj, by i Syn poznany był
  I Ciebie, jedno Tchnienie Dwóch,
  Niech wyznajemy z wszystkich sił.

  Niech Bogu Ojcu chwała brzmi,
  Synowi, który zmartwychwstał,
  I Temu, co pociesza nas,
  Niech hołd wieczystych płynie chwał.
  Amen.

  ...a jeśli sprawa, nie daj Boże, beznadziejna, to Juda Tadeusz

  ;)))

  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń