poniedziałek, 21 lutego 2011

Karnawał w Wenecji


Za PAP:

Około 50 tysięcy turystów przybyło w ten weekend do Wenecji, by wziąć udział w uroczystym prologu do rozpoczynającego się oficjalnie 27 lutego tegorocznego karnawału w tym mieście. W niedzielę po Canal Grande przepłynęły udekorowane łodzie.

W ramach tych przygotowań pod Pałacem Dożów wzniesiono płynącym z fontanny winem zbiorowy toast "za karnawał i za Wenecję", a następnie odbyła się parada około stu łodzi i gondoli. W pierwszej z nich siedział burmistrz miasta Giorgio Orsoni.
 

 
 /Wikipedia/

Głównym motywem karnawału 2011 będzie wiek XIX, a bohaterkami - kobiety tamtego stulecia, z księżniczką Sissi (1837-1898), żoną cesarza Franciszka Józefa I, cesarzową Austrii i królową Węgier na czele.
Na weneckich balach i na placach mają w tym roku dominować długie suknie i peleryny, krynoliny, cylindry oraz inne akcesoria mody tamtych czasów. Każdego wieczoru na Placu świętego Marka będzie można tańczyć walce i tanga.

kadr z filmu "Sissi: The Fateful Years of an Empress"(1957)

 Oficjalnie tegoroczny karnawał otworzy w niedzielę 27 lutego w południe tzw. Lot Anioła z dzwonnicy bazyliki świętego Marka. Na linach zjedzie z niej osoba, której tożsamości jeszcze nie ujawniono. Co roku są to znane osobistości świata kultury, sportu i rozrywki. Kolejne dni wypełnią zabawy taneczne, koncerty na placach i w teatrach, spektakle.
6 marca odbędzie się tradycyjny konkurs, w czasie którego wybrany zostanie najpiękniejszy kostium karnawału.

To tyle tytułem przypomnienia o imprezie. Karnawał wenecki lubię ze względu na maski i stroje. Ale one czekają na mnie latem. I ja już przebieram niecierpliwie nogami na wakacje...
A zimę wolę spędzać w domku, z filiżanką aromatycznej herbaty, przy mruczącym kocie i wśród swoich masek.


Zapraszam:
i                  tu

miłego oglądania :)

3 komentarze:

  1. Mi sie marzy kiedyś podróż do wenecji, więc ci zazdorszczę najbliższyh wakacji. Kocham ich maski i strasznie chciałabym jedną taką mieć. . .

    OdpowiedzUsuń
  2. Спасибо,карнавал в Венеции я очень хочу.

    OdpowiedzUsuń
  3. kocham oglądaćtakie stroje ,powinnam żyć w innej epoce!Pozdrawiam Strzelec z Krakowa

    OdpowiedzUsuń