sobota, 6 października 2012

Mąż Boży

Jak zwykle - spóźniona... Święto Archaniołów (Gabriela, Michała i Rafała) było w zeszłą sobotę, nawet święto Aniołów Stróżów minęło już we wtorek, a ja mojego Archanioła Gabriela pokazuję Wam dopiero dzisiaj:


Nie mogłam się zdecydować, które zdjęcie oddaje wierniej kolory, blask złota, więc pokazuję kilka - do wyboru. I tak - w zależności od oświetlenia - za każdym razem wygląda inaczej.
Najbardziej lubię, gdy w ciemnym pokoju, po zmierzchu, rysuje się tylko ciemna sylweta na złotym tle, a tło świeci, biorąc swój blask nie wiadomo skąd... Właściwie postaci nie widać, ale JEST...
Jego imię tłumaczy się jako "Bóg jest moją mocą". W swej misji spełnia rolę posłańca, który przekazuje ludziom przesłanie od Boga. Jest zwiastunem potężnego, mocnego działania Boga w sytuacjach po ludzku niemożliwych. Posłaniec Boży.
Życzę Wam, abyście wspominając jego imię na ziemi, doznali jego opieki z Nieba.

5 komentarzy:

 1. Piękna postać i interesujący obraz :)
  pozdrawiam Beata

  OdpowiedzUsuń
 2. Gabriel jest anielsko piękny! Ja proszę serdecznie o wypisanie dat świąt anielskich, jakie znasz. Zbieram małe aniołki od kilku lat, a o świętach nic nie wiedziałam! Pozdrowienia z anielskim piórkiem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Basiu, oto co wiem o świętach anielskich:
  Do ostatniej reformy kalendarza kościelnego (z 14 lutego 1969 r.) istniały trzy odrębne święta: św. Michała czczono 29 września, św. Gabriela - 24 marca, a św. Rafała - 24 października. Obecnie wszyscy trzej Archaniołowie są czczeni wspólnie. Teraz uroczystość Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała obchodzi się 29 września.

  I dorzucę piękną kolektę na to święto: "Boże, Ty z podziwu godną mądrością wyznaczasz obowiązki Aniołom i ludziom, spraw łaskawie, aby na ziemi strzegli naszego życia Aniołowie, którzy w niebie zawsze pełnią świętą służbę przed Tobą. Przez naszego Pana".

  Kult Aniołów Stróżów rozwinął się - za naukami św. Pawła Apostoła, św. Cypriana, św. Bazylego, św. Ambrożego, św. Hieronima, św. Augustyna i wielu innych świętych - już w średniowieczu. Do grona świętych, którzy szczególnie czcili aniołów, należeli m.in. św. Bernard z Clairvaux, św. Stanisław Kostka, św. Franciszek Salezy czy św. Jan Bosko. Święto kanoniczne Aniołów Stróżów istnieje w kalendarzu od XVI wieku - po raz pierwszy pojawiło się ono w Hiszpanii i Francji.

  I teraz wspomnienie Aniołów Stróżów obchodzi się 2 października.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękny jest Twój Anioł i ciekawy opis świąt:)
  Małgosiu, czy nie chciałabyś zrezygnować z weryfikacji obrazkowej?
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ludkasz -> weryfikację obrazkową wprowadziłam kilka dni temu, gdy blog zalała mi fala komercyjnych "komentarzy" z linkami do czegoś-tam, generowanych automatycznie. Pomogło, bo te komentarze się skończyły natychmiast. Spróbuję wycofać weryfikację, ale jeśli się powtórzy, będę musiała do tego wrócić (przynajmniej na jakiś czas).

  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń