sobota, 7 kwietnia 2012

Surrexit!


Życzę Wam w tę Wielką Noc, by obrzędowe przejście z ciemności do światła zostawiło ślad w Waszym życiu, napełniając je wiarą, nadzieją i miłością.

piątek, 6 kwietnia 2012

Muzyka sfer... jajecznych

W tym roku uzbierało się kilka pisanek muzycznych (m.in. dla perkusisty, kilku skrzypaczek, jazzmana itp.), kilka podróżnych, kilka niesfotografowanych...
Ponieważ w tym roku nic mądrego już nie naskrobię na święta odeślę Was do moich zeszłorocznych wpisów:

wtorek, 3 kwietnia 2012

Tutorial - papierowe żonkile


Dla odmiany pokażę wam jak zrobić papierowe żonkile, ślicznie wyglądające na wiosennych kartkach.Sposób nie jest wymyślony przeze mnie, gdzieś w internecie widziałam jak zrobić takie kwiatki, przetestowałam, proces sfotografowałam i zrobiłam pokaz na zajęciach rękodzieła .
Podszkoliłam się botanicznie, jakie są kolory(zdziwilibyście się -  sprawdźcie u wujka Google), ilość i kształt płatków, rodzaj "trąbek" żonkili i narcyzów. W skrócie wszystkie wersje są dopuszczalne (białe, żółte, pomarańczowe i mieszane między sobą w różnych konfiguracjach, jak nie przymierzając w amerykańskich tasiemcach każdy-z-każdym).
Papier kolorowy, jak do drukarek, klej biurowy (np. Magic), nożyczki, coś do ugniatania (dłutko kulkowe lub coś z zaokrągloną końcówką), podkładką może być podkładka pod myszkę.
i do dzieła:


Z bladożółtego lub żółtego papieru wycinamy 6 płatków długości ok. 2 cm i kółeczko o średnicy 1 - 1,5 cm.

 Brzegiem nożyczek lub drutem do dziergania lub bokiem nożyczek na miękkim podłożu (gruby filc, podkładka pod myszkę) rysujemy-wygniatamy podłużne kreski wzdłuż płatków - układają się potem naturalniej

 Kółeczko możemy wystrzępić "zębatymi" nożyczkami, następni  nacinamy je do połowy i kręcąc dłutkiem( łyżeczką lub zaokrąglonym końcem pióra, długopisu itp.) formujemy "tubkę". Podklejamy, żeby się trzymała.
 Na drugim kółeczku dajemy kropę kleju (Magic trzyma świetnie) i przyklejamy płatki. Najwygodniej po trzy, lekko ugniatając na środku, żeby ładnie ułożyły się płatki.

 Po dokładnym wyschnięciu można płatki lekko powykręcać posługując się obserwacją z natury, bo bardzo różnie bywają powyginane płatki

 Na kolejnej kropli kleju mocujemy "tubkę"-trąbkę. Wcześniej można jej podbarwić brzegi.

 Można jeszcze dodać zrolowane na igle (lub narzędziu do quillingu) kępkę pręcików (czy co to tam jest w środku)

Listki wycinamy z zielonego papieru, lekko zwężamy i zaokrąglamy końcówki, paznokciem przeciągamy wzdłuż, żeby się naturalnie ułożyły. jeden listek formujemy w łodyżkę i przyklejamy na nim kwiatka.

Et voilà!

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

Pisanki pałacowe

Bardzo mi się spodobało określenie fredki na reliefowe pisanki z damami (te z kufra babuni)  i postanowiłam ochrzcić tak te dzisiejsze złocone i inkrustowane miniaturowe jajeczka. Te maleństwa na pewno doskonale czułyby się w pięknych wnętrzach, takich jak tutaj
niedziela, 1 kwietnia 2012

Wielkanocne dekoracje

W klimacie wiosennym parę dekoracji, które robiłam na wczorajszym pokazie w Tuluzie (pozdrawiam krakowianki):


Krakowska oszczędność zainspirowała mnie do wykorzystania połówki dużego jaja z plexi do wiszącej dekoracji (wymaga jeszcze uczepienia zwisającej wdzięcznie wstążeczki, tudzież dyskretnego zamaskowania brzegu z fabrycznym rancikiem).
Drugą połówkę dekorujemy podobnie lub - przez zaskoczenie - zupełnie inaczej.
Jedno rozkładane jajo, a dwie dekoracje (pozdrawiam Szkotów i poznaniaków).


Oszczędnie w kolorze, bogato w treści oraz  ćwierkająco ogólnie

i odpływam łódką machając wielkanocną palmą, w towarzystwie nakrapianych jaj w kierunku innych, majaczących na horyzoncie, a wołających o wykończenie...