sobota, 23 stycznia 2010

Candy u Cyrylli

Biegiem marsz 

(po pierwsze dla rozgrzewki, bo jest -15 st. C, 
a po drugie, bo kto pierwszy rozwiąże zagadkę, co jest na zdjęciu ten...
po trzecie, bo cyrylla robi takie rzeczy, że chce się je mieć)

po candy  do cyrylliczwartek, 21 stycznia 2010

Maski weneckie - odsłona II.

TROCHĘ  O HISTORII...

Karnawał wenecki sięga korzeniami XI wieku. Pierwsze wzmianki o carnevale veneziano pochodzą z 1094 roku.Już w 1400 roku powołano pierwszy komitet organizacyjny Compagnie della Calza. Największy jego rozkwit przypada jednak na epokę renesansu. W XVIII wieku zabawy karnawałowe w Wenecji zaczynano już w październiku. Z tego powodu był najdłużej trwającym karnawałem na świecie. W 1701 roku na karnawał do Wenecji przyjechało 30 tysięcy gości! W 2004 roku - około miliona turystów z całego świata.
W zapomnienie popadł pod koniec XVIII wieku, gdy Republika Wenecka została podbita przez Napoleona. Zabawy przeniosły się do pałaców i domów. Kilkakrotnie próbowano go wskrzesić, ale sprowadzało się to jednorazowych balów.
Na nowo karnawał powrócił w 1979 roku. Od niemal 30 lat, co roku, wybierane jest motto, które ma inspirować stroje i maski oraz imprezy.
I tak, w ubiegłych latach wenecjanie i turyści bawili się na pod szyldem Casanowy, Felliniego i Oriental Expresu. Tytuł Karnawału w roku 2010 – Sensation, zapowiada tajemnicę, euforię, wyjątkowe doznania i poświęcony jest zmysłom..

Karnawał rozpocznie się pod Arsenałem w niedzielę przed Tłustym Czwartkiem.  Stąd tłum przebierańców wyruszy pod Bazylikę św. Marka. Na czele pochodu, ukryci pod baldachimem, pójdą, jak zwykle,  Doża i Biskup Wenecji. Oficjalne otwarcie odbędzie się pod dzwonnicą Campanile.

Codziennie, na placu przed bazyliką świętego Marka organizowane będą tradycyjne parady karnawałowych masek. W rozgrywających się konkursach wyłonione zostaną: najpiękniejsza wenecjanka, najdziwniejsza maska i najwykwintniejszy strój.

Ten dziesięciodniowy wielki bal zakończy się Świętem Szaleńców o północy przed Środą Popielcową. Tuż przed północą odbędzie się zapewne , jak co roku,   pokaz fajerwerków. Kończąc karnawał przez Canale Grande przepłyną w swych łodziach gondolierzy trzymając w milczeniu pochodnie...

TROCHĘ O MASKACH...
 

Pierwsze wzmianki pisane o weneckich maskach pochodzą z XIII wieku. Ze względu na rosnącą przestępczości i łamanie norm obyczajowych pod przebraniem, władze Wenecji w XIV wieku zaczęły wprowadzać zakazy. W 1339 roku wydano zakaz noszenia masek nocą i w kościołach.
W 1458 roku zakazano przebierania się mężczyzn za kobiety (ponieważ nagminnie przekraczali bramy klasztorów żeńskich). W 1461 roku w ogóle zakazano noszenia masek mężczyznom. W 1502 roku wprowadzono zakaz noszenia brody i peruki, a od 1531 roku zamaskowani nie mogli nosić broni. Zakazy jednak były łamane, a maski powszechnie noszone...Dzisiaj był mój pierwszy Dzień Babci, w prezencie dostałam na cały dzień moją śliczną Czarnooką. Mieliśmy z dziadkiem
(a właściwie, to on mówi, że jeszcze nie jest dziadkiem, tylko sypia z babcią) 
niezłą zabawę. Przypomniały nam się dawne czasy...

Sorry za śliniak (który fotograf-melepeta zapomniał zdjąć modelce), ale choć to ja jestem babcią, to ONA jest bezzębna i ślini się niemożebnie ;)


A na deser babcia i jej małżonek dostali śliczny kalendarz na 2010 rok z Czarnooką w roli głównej w każdym miesiącu
;)

środa, 20 stycznia 2010

Maski weneckie - odsłona I.

Są miejsca, gdzie w zimie, w samym środku karnawału, nie jest w ogóle potrzebny śnieg. I nie mówię o Buenos Aires ;)
U nas, w Europie...
Tym miejscem jest na przykład moja ukochana Wenecja. Tam po prostu nie ma miejsca na śnieg...
Nie ma miejsca na samochody, sanie, kuligi...
Ale - jak na karnawał przystało - jest dużo miejsca na inne "K": krynoliny, piętrowe koafiury, kawalkady gondoli, korowody roztańczonych kochanków...
oraz na wszystkie inne litery alfabetu: absynt i absolut, bale, cekiny, damy, euforię (w euro i dolarach), fraki i fajerwerki, gondole i gondolierów, gwiazdy i goście lub gwiazdy jako goście, huk i hałas, imprezy, jedzenie palce lizać, kanały i kawiarenki, kuglarze i komedie dell'arte, laguny, łzawe historie, maski i matrony, szalone noce pełne niespodzianek, orszaki, orgie i opilstwo, parady, pantofelki i pieniądze, rozkosze, sztuczne ognie, tramwaje i taksówki wodne, umizgi, wodzirejów, vaporetto, zachwyty, zawody i dużo, dużo wody... wokół...

 
 


Wprawdzie oficjalnie karnawał wenecki rozpocznie się dopiero w niedzielę przed Tłustym Czwartkiem i potrwa do Środy Popielcowej, ale już teraz warto przygotować maski...

 
 

wtorek, 19 stycznia 2010

Kaczeńce

Z wielkiej tęsknoty za błękitnym niebem, ciepłym słońcem wygrzebane z zakurzonej niepamięci
Wokół szaro-buro... mlecznobiałe pejzaże pobrudziły się zupełnie, drzewa zrzuciły niedawne wykrochmalone koronki szronu.
Jest zimno.
I brzydko.
Chcę już do lata... do lata...
nawet na piechotę...
:(