TROCHĘ O HISTORII...
Karnawał wenecki sięga korzeniami XI wieku. Pierwsze wzmianki o
carnevale veneziano pochodzą z 1094 roku.Już w 1400 roku powołano pierwszy komitet organizacyjny Compagnie della Calza. Największy jego rozkwit przypada jednak na epokę renesansu. W XVIII wieku zabawy karnawałowe w Wenecji zaczynano już w październiku.
Z tego powodu był najdłużej trwającym karnawałem na świecie. W 1701 roku na karnawał do Wenecji przyjechało 30 tysięcy gości! W 2004 roku - około miliona turystów z całego świata.
W zapomnienie popadł pod koniec XVIII wieku, gdy Republika Wenecka została podbita przez Napoleona. Zabawy przeniosły się do pałaców i domów. Kilkakrotnie próbowano go wskrzesić, ale sprowadzało się to jednorazowych balów.
Na nowo karnawał powrócił w 1979 roku. Od niemal 30 lat, co roku, wybierane jest
motto, które ma inspirować stroje i maski oraz imprezy.
I tak, w ubiegłych latach wenecjanie i turyści bawili się na pod szyldem
Casanowy, Felliniego i
Oriental Expresu. Tytuł Karnawału w roku 2010 –
Sensation, zapowiada tajemnicę, euforię, wyjątkowe doznania i poświęcony jest zmysłom..
Karnawał rozpocznie się pod
Arsenałem w niedzielę przed Tłustym Czwartkiem. Stąd tłum przebierańców wyruszy pod
Bazylikę św. Marka. Na czele pochodu, ukryci pod baldachimem, pójdą, jak zwykle, Doża i Biskup Wenecji. Oficjalne otwarcie odbędzie się pod dzwonnicą
Campanile.
Codziennie, na placu przed bazyliką świętego Marka organizowane będą tradycyjne parady karnawałowych masek. W rozgrywających się konkursach wyłonione zostaną:
najpiękniejsza wenecjanka, najdziwniejsza maska i
najwykwintniejszy strój.
Ten dziesięciodniowy wielki bal zakończy się
Świętem Szaleńców o północy przed Środą Popielcową. Tuż przed północą odbędzie się zapewne , jak co roku,
pokaz fajerwerków. Kończąc karnawał przez Canale Grande przepłyną w swych łodziach
gondolierzy trzymając w milczeniu
pochodnie...
TROCHĘ O MASKACH...
Pierwsze wzmianki pisane o weneckich maskach pochodzą z XIII wieku. Ze względu na rosnącą przestępczości i łamanie norm obyczajowych pod przebraniem, władze Wenecji w XIV wieku zaczęły wprowadzać zakazy. W 1339 roku wydano zakaz noszenia masek nocą i w kościołach.
W 1458 roku zakazano przebierania się mężczyzn za kobiety (ponieważ nagminnie przekraczali bramy klasztorów żeńskich). W 1461 roku w ogóle zakazano noszenia masek mężczyznom. W 1502 roku wprowadzono zakaz noszenia brody i peruki, a od 1531 roku zamaskowani nie mogli nosić broni. Zakazy jednak były łamane, a maski powszechnie noszone...